Provedba projekta "Prva pomoć za sve"

U našoj školi u tijeku je provedba projekta „Prva pomoć za sve“. Kroz ovaj projekt učenici 8. razreda i zaposlenici naše škole prolaze obuku iz pružanja prve pomoći i osposobljavaju se za pružanje prve pomoći u izvanrednim situacijama.

Kako se prema Kurikulumu zdravstvenog odgoja za osnovne škole predviđa učenje osnovnih postupaka prve pomoći već od prvog razreda škole, naša je želja nadograditi i proširiti znanja iz ovog područja. Polaznici obuke prolaze osnove pružanja prve pomoći: opći postupak na mjestu nesreće, postupak s ozlijeđenom osobom, pružanje prve pomoći kod gubitka svijesti, krvarenje, traumatski šok, ozljede, utjecaj visokih i niskih temperatura na organizam, naglo nastupajuće bolesti. Osim toga, usvajaju vještine timskog rada i razvijaju osjećaj humanosti, dobrovoljnosti, solidarnosti i empatije.

Projekt se provodi u prostoru škole u periodu od mjeseca rujna do ožujka. Obuku za učenike vodi mentor školske ekipe za natjecanje Mladeži Crvenog križa Antun Maletić, dok je obuku za zaposlenike škole vodio Stjepan Ćurić, dr. med., specijalizant ortopedije i traumatologije Klinike za traumatologiju u Zagrebu.

Sredstva potrebna za provedbu projekta donirao je HEP putem Natječaja za donacije 2016. Svjetlo na zajedničkom putu.

Polaznici obuke ističu zadovoljstvo zbog naučenih osnova prve pomoći, a osobito im je zanimljivo vježbanje reanimacije uz lutku - model za reanimaciju. Učenici koji budu imali najbolje rezultate u projektu dodatno će se pripremati za ovogodišnje natjecanje Mladeži Crvenog križa u ožujku. Svima u konačnici ostaju trajna znanja za život o pružanju prve pomoći u izvanrednim situacijama.

objavio: Antun Maletić   datum: 26. 1. 2017.

Ovaj mjesec: 2070