Dan sigurnijeg interneta 2024.

U današnjem digitalnom dobu, gdje su internet i tehnologija neizostavni dijelovi svakodnevnog života, važnost sigurnosti na internetu postaje sve veća, osobito među najmlađima. U skladu s tim, obilježili smo Dan sigurnijeg interneta u razrednoj, ali i u predmetnoj nastavi na satima informatike te prirode i društva. Kroz edukativne aktivnosti i radionice, učenici su učili o potencijalnim rizicima online svijeta te o odgovornom ponašanju.

Učenici 2. razreda upustili su se u igru Escape room u kojoj su imali za zadatak prikupiti sve ključeve kako bi otkrili tajnu šifru i odgovor na pitanje: “Tko je najvažnija osoba koja brine o tvojoj sigurnosti na internetu?”.

Učenici 3. razreda također su odigrali Escape room, no njihov je zadatak bio malo složeniji. Osim što su morali točno odgovoriti na pitanja o sigurnosti na internetu, zadatak im je bio posjetiti stranicu https://www.cert.hr/ te saznati nešto više o računalnim virusima. Kako bi uspješno riješili sve misije, trebali su pažljivo čitati upute, a na kraju i iskoristiti svoja znanja o kriptiranju poruka.

Igre je osmislila učiteljica Antonija Petrinović znanjem koje je stekla na tečaju Learning by doing u sklopu Erasmus programa.

Učiteljica Marija Banić je s učenicima 3. razreda održala radionicu "Sigurno u svijetu interneta". Učenici su kroz radionicu stekli znanja o 5 važnih pravila za sigurno korištenje interneta. Naučili su da na internetu ne smiju dijeliti osobne podatke, lozinke, svoje ni tuđe fotografije. Stekli  su znanja o opasnostima pri preuzimanju nesigurnih sadržaja, o pravilima lijepog ponašanja na internetu te što se sve smatra nasiljem.

Osim toga razgovarali su i o pametnom korištenju slobodnog vremena i uspostavljanju ravnoteže između korištenja slobodnog vremena uz različite digitalne uređaje u odnosu na korištenje slobodnog vremena uz igre s prijateljima, druženje s roditeljima i bavljenje sportskim aktivnostima.  Uz igru u wordwallu ponovili su sva stečena znanja.

Učiteljica Andreja Vincek Ević je s učenicima 4. razreda održala radionicu u kojoj su učili o važnosti digitalne tehnologije u današnjem vremenu u kojemu živimo i njenoj sigurnoj upotrebi s ciljem upoznavanja učenika o posljedicama nepravilnog korištenja digitalnih medija, poučila ih je o pravilima sigurnosti djece na internetu te o pravilima ponašanja u online okruženju tijekom online komunikacije. Učenici su saznali i što je to digitalni trag. (PID OŠ B.4.1., PID OŠ C.4.2.)

Na nastavi informatike, četvrtaši su se okušali u izradi Kahoot kviza na temu Dana sigurnijeg interneta. Osmisli su pitanja prilagođena 1. i 2. razredu te su odmah provjerili što su naučili o zašititi svojih osobnih podataka, e-bontonu i pravilima ponašanja na internetu.

Učenici 5. razreda su na nastavi informatike sudjelovali u radionici o borbi protiv online govora mržnje kroz razgovor i igru “Hate out!”. Hate Out! je edukativna igra koja izaziva igrače da prepoznaju značajne karakteristike online govora mržnje, razumiju njihov utjecaj na žrtve i koriste protunarative kako bi odgovorili, koristeći konstruktivan dijalog i poruke. Također, pročitali su Vodič za siguran internet i nepromišljene surfere s posebnim naglaskom na društvene mreže i medije (vodič je izradila Hrvatska regulativna agencija za mrežne djelatnosti).

Učenici 7. razreda, s nastavnicom Danijelom Abramović, su na nastavi informatike izrađivali plakate o sigurnosti na internetu.

objavio: Antonija Petrinović   datum: 18. 2. 2024.