Sretan Dan planeta Zemlje

Učenici razredne i predmetne nastave naših škola sa svojim su učiteljicama u sklopu projekta Međunarodne Ekoškole obilježili Dan planeta Zemlje raznolikim aktivnostima.

Za buđenje svijesti o važnosti očuvanja planeta Zemlje nije dovoljan jedan dan. Širom svijeta 22. travnja obilježava se Dan planeta Zemlje, a tako se već po 54. put slavi rođenje modernog ekološkog pokreta. U našoj školi nastojimo da taj dan bude, bar na neki način, svaki dan jer uvijek nastojimo svojim ponašanjem misliti na očuvanje okoliša i prirode u kojoj živimo. Ipak je danas bio poseban dan! Službena tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje je Planet protiv plastike. Odabrana tema naglašava potrebu širenja svijesti o štetnosti plastike, potrebu za izbacivanjem iz upotrebe sve plastike za jednokratnu upotrebu i prestanak tzv. „brze mode“, uz neprestane izmjene modnih trendova koji stvaraju sve više i više odjeće od umjetnih materijala, koja se više ne upotrebljava. Obilježavanjem ovoga dana u našoj školi proveli smo razne aktivnosti s ciljem edukacije učenika o važnosti zaštite okoliša, upoznali ih sa opasnostima od zagađenja prirode za ljudsko zdravlje, ali i za život ostalih živih bića na Zemlji, vrtlarili smo, okopavali, sijali.

Učenici 1. i 4.razreda Oš Tordinci uključeni i u izvannastavnu Kreativnu eko skupinu „Prijatelji prirode“ sa učiteljicom su okopali i oplijevili podignute vrtne gredice u školskom dvorištu škole te posijali začinsko bilje: mažuran, bosiljak, vlasac i lisnati peršin. Prethodno su iz gredica ubrali jesenski mladi luk i odnijeli ga našoj školskoj kuharici koja će ga iskoristiti za pripremu ukusnog obroka za sve učenike naše škole.

Na satu hrvatskog jezika čitali su pismo indijanskog poglavice Seattlea američkom predsjedniku Franklinu Piercu, pisali poruke sa savjetima o očuvanju planete te ih istaknuli u hodniku škole.

Učenici 3.razreda Oš Tordinci čitali su zanimljivu priču Šumske novine i pjesmu Zelena pjesma. Naučili su kako pametno razvrstati otpad te su proveli aktivnost razvrstavanja otpada u učionici. Gledali su edukativni video te napravili prigodni plakat s eko porukama sa učiteljicama iz Girone koje su prošli tjedan u sklopu Erasmus programa boravile u našoj školi, a učenici 2.razreda čitali su prigodan tekst pod nazivom Eko Lara.

Učenici uključeni u izvannastavnu skupinu Cvjećari sa učiteljicom su okopali  i oplijevili cvjetne gredice u školskom dvorištu, a učenici 7.razreda na satu biologije izradili su plakat sa temom očuvanja okoliša.

Na nastavi English + skupine učenici su sa učiteljicom obrađivali teme brze mode i njenog utjecaja na okoliš. Druga tema koju su obradili je povezanost sporta s klimatskim promjenama.

Učenici 1.i 2.razreda PŠ Antin sa učiteljicom su izradili plakat naziva Sretan rođendan Zemljice draga, likovne radove na temu Spasimo zagađeni potok, pisali ekoporuke te sakupljali grančice u školskom dvorištu.

Učenici 4.razreda Pš Antin sa svojom su učiteljicom uredili pano povodom Dana planeta Zemlje svojim rekonstruiranim fotografijama školskog dvorišta. Također su pronašli 20 zanimljivosti o našem planetu. Neke su ih zaista ostavile bez teksta kao npr. da se kontinenti  pomiču 2 cm godišnje, da dnevno sijevne 8600000 munja, da tijekom svog života prehodamo dovoljno km da tri puta obiđemo Zemlju po ekvatoru i sl.

Naša je dužnost osigurati održivu budućnost planeta jer priroda može bez ljudi, ali ljudi ne mogu bez nje  i zato ćemo nastaviti sa provedbom raznih ekoloških aktivnosti sa našim učenicima. Na svakome od nas je da uložimo u Zemlju ne samo zato što nam je stalo do očuvanja prirodne sredine, već zbog toga što u njoj i od nje živimo. Pitajmo se svaki dan što smo učinili za dobrobit planeta na kojemu živimo.

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 22. 4. 2024.