Erasmus+ Posjet Učiteljica iz Španjolske: Razmjena ideja i iskustava

Tri učiteljice iz škole Escola Pla de Girona iz Španjolske stigle su nam u posjet na job shadowing(promatranje nastave). Područja njihovog Erasmus+ projekta koja su došle istražiti kod nas su inkluzija, STEAM (znanost, tehnologija, inženjerstvo, umjetnost i matematika) i ICT (informacijske i komunikacijske tehnologije). Ovaj posjet je bio prilika za razmjenu ideja i iskustava te promicanje međunarodne suradnje u obrazovanju.

Nakon srdačne dobrodošlice, naši šestaši i sedmaši su im prikazali prezentaciju kojom su predstavili našu školu. Zatim smo ih proveli kroz obilazak škole i nakon toga na nastavu. Prvo su ih na satu matematike ugostili učenici 2. razreda i učiteljica Jasna, gdje su mogle vidjeti kako izgleda inkluzija u našoj školi. Idući sat su provele s trećašima i učiteljicom Marijom, upoznavši se s aplikacijom Wordwall na satu prirode. Nakon toga su s učenicima 1. i 4. razreda te učiteljicom Andrejom sudjelovale u STEAM radionici izrade pravog aktivnog vulkana. Zadnji sat su posjetile 6. razred, gdje su na satu engleskog jezika prisustvovale ponavljanju gradiva uz pomoć interaktivnih igara na pametnoj ploči. Popodne smo ih odveli na ručak na Acin salaš, a potom su ih ravnatelj Antun i učiteljica Tihana poveli u obilazak etno postava Gradskog muzeja Vinkovci i đakovačke katedrale.

U srijedu je bio nenastavni dan, pa su kolegice iz Španjolske prije podneva istraživale Osijek. Popodne smo ih poveli u Baranju da se upoznaju s tradicionalnim baranjskim kulinarskim specijalitetima. Dan smo završili španjolsko-hrvatskim turnirom u gBowlingu.

Četvrtak prijepodne je bilo ispunjeno raznolikim aktivnostima u našoj školi! U prvom satu kod učiteljice Tihane, zajedno s učiteljicama iz Girone, upoznali smo Cáceres i Gironu te naučili nekoliko fraza na španjolskom i brojili do 10. Nastavnik glazbenog Ivana Rendulić nas je oduševio svojim tamburicama, a i naše gošće su se rado okušale u svirci. Zatim smo zajedno zaplesali njihov tradicionalni ples, a ravnatelj Antun Maletić uz pratnju osmaša ih je naučio naše slavonsko kolo. Nakon toga, u trećem razredu kod učiteljice Marije, učiteljice iz Girone su sudjelovale u radionici izrade plakata za Dan planeta Zemlje, promičući važnost brige o našem okolišu. Za kraj prijepodnevne smjene prisustvovale su testiranju budućih prvašića koje je pedagoginja danas provela, podržavajući ih u njihovim prvim koracima prema školskoj avanturi.

Poslijepodne su učiteljice provele u Područnoj školi u Antinu. Prvi sat su zajedno s učenicima trećeg i četvrtog razreda sudjelovale u igri putem aplikacije „Goosechase“, pomoću koje su saznali neke zanimljivosti o španjolskim sportašima, a za kraj su svi zajedno zaplesali Macarenu. Drugi sat je bio u znaku likovne umjetnosti koji je pripremila učiteljica Sanja, tema je bila rekompozicija, a motiv naš okoliš. Na kraju sata, učenici su napravili izložbu svojih radova te analizirali jesu li uspješno izvršili zadatak. Stručno oko naših gošći je ocijenilo sve radove čistom peticom! Nakon užine, učiteljica informatike Antonija je kroz kviz o poznavanju Španjolske i Hrvatske pokazala kojim sve digitalnim sredstvima naša škola raspolaže. Bilo je tu jednostavnih robota, mikrobitova pa sve do robota koji obavljaju i složenije zadatke. Učiteljice iz Španjolske nisu krile oduševljenje, pa su na kraju uz pomoć naših učenika i one sudjelovale u „programiranju“ robota.

Nakon školskih obveza, učitelji Sanja i Bruno su naše gošće poveli u razgledavanje Vukovara. Tamo smo posjetili Vučedolski muzej, Memorijalno groblje hrvatskih branitelja, Vukovarski vodotoranj, a za kraj dana smo prošetali centrom Vukovara i počastili se tradicionalnim taškama.

Zadnji dan boravka u našoj školi učiteljice iz Španjolske provele su na nastavi engleskog jezika s učiteljicom Tihanom. Zajedno s prvašićima su igrale igre na ploči i pomagale im riješiti nastavne listiće. U četvrtom razredu imale su priliku vidjeti na koji se način provodi provjera razumijevanja čitanjem i slušanjem. Nakon toga su u trećem razredu gledale na koje sve načine kroz igru može ponoviti obrađeni vokabular. Bilo je tu igara gdje su učenici po cijeloj učionici razvrstavali riječi, vježbe pisanja na piši-briši pločicama te igara na pametnoj ploči u alatu Educaplay. Treći sat su se pridružile šestašima u učenju o najuspješnijem bendu u povijesti, Beatlesima. Zajedno su plesali na neke od njihovih najvećih hitova, a na kraju ponovili naučeno uz Kahoot.

Uz potvrde o stručnom usavršavanju, našim smo gošćama dali poklone koje su izradili naši zadrugari. Prije odlaska, naše su nas gošće iznenadile malim znakom pažnje, a učenike razveselile bombonima. Teška srca smo se oprostili od novih prijateljica u nadi da će naše škole nastaviti suradnju kroz nove Erasmus izazove.

objavio: Bruno Sekereš   datum: 22. 4. 2024.