Osnovana učenička zadruga "Dukat"

U petak 17. veljače 2017. godine u prostorima naše škole održana je Osnivačka skupština učeničke zadruge „Dukat“.

Skupština je započela uvodnim pozdravom ravnatelja Antuna Maletića koji je naglasio kako ćemo osnivanjem učeničke zadruge biti dio Hrvatske udruge učeničkih zadruga, koja djeluje od 2006. godine, a danas je učlanjeno 494 zadruga iz cijele Hrvatske.

Na osnivačkoj skupštini nazočno je bilo 40-tak učenika, učitelji voditelji pojedinih sekcija i predstavnici roditelja. Prema dnevnom redu, najprije su zadrugari upoznati s prijedlogom Pravila zadruge koja su i prihvaćena. Pravilima je uređena zadruga u šest zadružnih sekcija te su predstavljeni njihovi voditelji:

• Kreativna eko skupina - voditeljica Andreja Vincek Ević
  • Domaćinstvo - voditeljica Valentina Čutura
  • Likovna skupina - voditelj Boris Cikač
  • Cvjećari - voditeljica Lucijana Marković
  • Eko skupina - voditeljica Danijela Abramović
  • Vjeronaučna skupina - voditeljica Valentina Čutura

Potom je predstavljen i usvojen Program rada zadružnih sekcija. U trećoj točki dnevnog reda zadrugari su birali upravu zadruge koju čine Zadružni odbor, predsjednik i zamjenik predsjednika zadruge i tajnik zadruge. Za članove Zadružnog odbora prihvaćeni su sljedeći kandidati: Valentina Čutura (vjeroučiteljica), Danijela Abramović (učiteljica), Lucijana Marković (učiteljica), Ivana Kalem (roditelj i stručni suradnik), Marija Pastor (roditelj i stručni suradnik), Dino Damjanović (učenik), Martina Lukadinović (učenica). Za predsjednicu zadruge izabrana je vjeroučiteljica Valentina Čutura, a zamjenica predsjednika je učiteljica Danijela Abramović. Za tajnicu zadruge izabrana je učenica Martina Lukadinović.

U sljedećim točkama dnevnog reda za voditelja ljetopisa i matične knjige zadruge izabrana je vjeroučiteljica Valentina Čutura koja je također izabrana za stručnog voditelja zadruge. Ona će predstavljati zadrugu na svim razinama djelovanja.

Na Osnivačkoj skupštini potvrđeno je ime učeničke zadruge „Dukat“.

Na kraju skupštine potaknuli smo učenike na što veću uključenost u rad zadruge već od najranije dobi. Učenička zadruga po svojoj strukturi i organizaciji omogućuje usvajanje određenih elemenata poduzetništva. U njoj se učenici bave proizvodnim radom, stječu prve zarade, razvijaju inovativ­nost, snalažljivost, kreativnost, uče se vještinama timskog rada, uočavaju zakonitosti tržišta i mar­ketinga. Time izgrađuju vlastiti odnos prema radu, što im u budućnosti može olakšati njihovu pro­fesionalnu orijentaciju i izbor zanimanja.

objavio: Valentina Čutura   datum: 22. 2. 2017.